Yeni Başlayanlar İçin Urban Jungling

Yeni Başlayanlar İçin “Urban Jungling”

Sukulentlerle başlayan bitki sevdası, bayrağı önce pilea sonra da monstera’ya devrederek büyümeye devam ediyor

Malumunuz kent yaşamında yeşile yer açmak artık herkesin gönlünde yatan aslan. Bunun en pratik yolu sanırım yaşam alanlarımıza bitkileri dahil etmekten geçiyor. Hatta bu akımın bir adı da var “Urban Jungle”, “evimdeki orman” diye çeviresim geliyor, ama tam olarak çevirirsek “kentsel orman” diyebiliriz sanırım.  Üstelik artık bitkileri bulmak, almak da eskisine göre oldukça kolay bir hal aldı. Ama iş bitkiyi almak ile bitmiyor, adeta tam da o noktada başlıyor.

Bitkilerin dekorasyonun önemli bir elemanı olduğu bilinen bir gerçek, ama sürekli gözardı edilen bir durum var ki; o da bitkilerin “canlı” oldukları ve bizler gibi hatta bizlerden daha katı bazı “yaşam ihtiyaçları” olduğu. Tabi ki tüm bitkilerin yaşam ihtiyaçlarını bilmenize imkan yok, ancak en azından görüntüsünü beğenerek seçtiğiniz bir bitkinin yaşam ihtiyaçlarını öğrenip ona göre bir yer seçmek ve bakım uygulamak çok da zor değil. İyi haber ise, neredeyse her koşulda yaşayabilcek türler olması, daha iyi haber ise bunu inanılmaz derecede kolaylaştıracak bir tablo yapmış olmam :)

Okumayı sevenler için yazının devamında tabloyu detaylandırarak anlatacağım.

Basit başlayalım!

Yaşam alanınızada bitkilere yer açmak istiyorsunuz. Öncelikle yapmanız gereken şey evinizin, doğa ile olan ilişkisini gözlemlemek. Bence bitkilerin büyülü dünyası ve bilge öğreticiliği tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Zaman içerisinde bitkilerin, onların sesine kulak verirseniz, sizi nasıl büyüleyeceğine ve bu büyülenme halinin sizi nasıl eğiteceğine şahit olacaksınız.

Evimin doğa ile ilişkisini gözlemlemek ne demek?

Evinizin yönünü anlamakla işe başlamalısınız. Bunun kolay yolu hemen hepimizin telefonunda olan pusula aplikasyonunu açıp “hmm evet bizim salon güney batıya bakıyor” demek olabilir. Diğer bir yolu ise sabah güneşini ilk gördüğünüz camı farketmek, akşam ise güne veda ederken tüm kızıllığın dolduğu odayı bulmak olabilir. Küçük şeylerden derin mutluluklar duyan ve her saniye bir yenisi gerçekleşen mucizeleri benim gibi abartılı bir coşkuyla karşılayanlar için ikinci yöntem çok daha keyif verici olacaktır.

Yön olayını özümsedikten sonra güneşin, mevsimlere göre, odanın hangi noktasına kadar ilerlediğini farketmek gerekiyor. Çünkü çoğu iç mekan bitkisi aydınlığı çok sevmesine rağmen, güneş ışığının direk üzerine gelmesinden hoşlanmıyor, hele bir de camdan yansıyorsa! Ve güneş ışınları kışın camın önününde duran kanepenizi zar zor ısıtırken, yazın salonunuzun ortasında duran masanızı yakıp kavurabilir.

 

Bu kısmı bu kadar önemseyip anlatmamın sebebi, lisans tez konum olan “doğru bitki, doğru yerde” felsefesine dayanıyor. Bitkiler yaşam ihtiyaçlarına uygun bir noktaya yerleştirildiklerinde, bakım işi %70 azalıyor. Çünkü bitkilerin de adaptasyon yetenekleri ve hayatta kalma becerileri oldukça yüksek, tıpkı bizim gibi. Ama ayakları olmadığı için doğru yere gidemiyorlar, o yüzden lütfen doğru yer şeçmeye özen gösterelim. Geri kalan kısımda bitkiniz size ona nasıl bakmanız gerektiğini zaten anlatacaktır.

Işık olayını çözdükten sonra, nasıl bir bitki ile yaşamak istediğinize karar vermelisiniz. Bu noktada dekorasyon dergilerini karıştırmak ya da pinterestte biraz gezmek çok işinize yarayacaktır. Evinizin dekorasyonuna uygun bitki form, renk ve büyüklüğünü belirlemelisiniz. Başka bir yazıda çok daha geniş kapsamlı olarak ele alacağım, ama örnek vermek gerekirse; yalın ve sade dekorasyon öğelerine sahip bir mekan için, küçük, koyu ve mat yeşil tonlarda lineer formlu bitkiler gibi.

Sonra da tablonun sonunda yer alan son zamanların  en popüler (!) bitkilerinden hangisi sizin için uygun kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yukarıda size ilham vermesi için çeşitli kaynaklardan beğendiğim fotoğrafları da ekliyorum.

Önümüzdeki Cuma yazımda, bitki öldürme konusunda uzmanlaşmış kişilerin dahi yaşatabileceği 10 bitkiyi anlatacağım, o zamana kadar sevgi ve yeşille kalın.

 

Foto 1 www.mangoandsalt.com

Foto 2 www.joportal.com

Foto 3 http://duca03.tumblr.com

Foto 4 www.crowingglorydecor.com

Foto 5 earthwindandcactus via www.instagram.com/earthwindandcactus