Asla Öldüremeyeceğiniz 10 Ev Bitkisi

(sizin bile) Asla Öldüremeyeceğiniz 10 Ev Bitkisi

 

Merhaba,

Bitki öldürme konusunda uzmanlaşmış, hatta arkadaş ortamlarında mimlenmiş olanların dahi yaşatabileceği 10 bitkiyi sizin için yaşam ihtiyaçları ile birlikte şemalaştırdım.

Ama anlatmalara doyamadığımdan ve bitki öldürme uzmanlarının çok daha detaya ihtiyaç duyacağını düşündüğümden, sizin için bitki bakımının ip uçlarını detaylıca anlatacağım.

Bu içerik ile ilgileniyorsanız #BitkilerAlemindeBuHafta hashtagimi takip ederek, bitki bakımı, çoğaltması vb. konularda haftada bir yayınlayacağım yazılarımdan haberdar olabilirsiniz J

Asla öldüremeyeceğiniz 10 bitki

Öncelikle şemadaki güneş sembolu, aydınlığı temsil etmektedir. Yanı ışık miktarını. Unutmayın ki hiçbir iç mekan bitkisi üzerine direk güneş ışığı gelmesinden hoşlanmaz. Hele ki camdan yansıyorsa hiç hoşlanmaz.

Bitki bakımında geçen hafta detaylıca anlattığım gibi, en önemli husus bitkiyi doğru yere yerleştirmektir. En az bunun kadar önemli bir diğer konu ise bitkiyi gözlemlemektir. Su verdiğiniz günden itibaren günden güne nasıl bir değişim izlediğini takip etmelisiniz. Bu farkındalığa ulaştığınız noktada “bitkime ne zaman/ne sıklıkta/ ne miktarda su vermeliyim?” sorusunun cevabına oldukça yaklaşmış olursunuz.

Teraryum atölyelerinde hep söylediğim bişey vardır, katılanlar anımsayacaktır. Biri size “al bu bitkiyi haftada 1 çay bardağı su ver” dediğinde mutlaka şüpheyle yaklaşmalısınız. Çünkü bir bitkinin su ihtiyacı, bulunduğu yerin “mikro klimasına” göre değişir ve kendi içinde de değişkenlik gösterir.  Karışık bir cümle oldu, örneklendireyim. Çok sevdiğiniz tatlı bi sukulenti getirdiniz evinize, ama eviniz serin bir ev, belki ilk 3 hafta hiç su vermeniz gerekmeyecek ve sonra kalorifer yanmaya başlayacak ve eviniz sıcak bir ortam haline gelecek derken haftada bir belki beş günde bir su vermeniz gerekecek.

İşte bitki yaşatmanın sırrı tam da bu noktada! Bitkinize bakacaksınız, yapraklarını elleyeceksiniz, susuzluktan pörsümüş mü? Yoksa aşırı sudan çürümeye mi başlamış? Sonra toprağına parmağınızı batıracaksınız nemini kontrol edeceksiniz. Son su verdiğiniz günden 1 hafta geçti, ama toprak nemli. Su vermeyeceksiniz. Ya da dün su verdiniz ama toprak kup kuru, su vereceksiniz.

Bu kontrolleri yaparken şemadaki ışık/su sembolleri size kılavuz olacak. Örneğin; “Benim bitkimin toprağı azıcık nemli, şemadan bakıyorum az su istiyor, tamam o zaman su vermeme gerek yok.Ya da benim bitkimin toprağı şu an biraz nemli, ama bitkim çok su isteyen bir bitki, biraz daha su vermeliyim.” Bu mantığı özümsediğinizde her şey çok kolaylaşacak.

Kısacası bitkinizle ilgileneceksiniz. Bu zamanla olacak, ama olacak. Sonra bir bakmışsınız her bitkiyi yaşatabiliyorsunuz. Çünkü artık çiçekçe biliyorsunuz.

Önümüzdeki hafta tüylü dostlarımızla iyi geçinen bitkilerden bahsedeceğim, o zamana kadar sevgi ve yeşille kalın J