11 Kasım 2018

5-adimda-sukulent-yasatma-rehberi

Öncelikle bir bitkiyi yaşatmak istiyorsak, anavatanına bakmalıyız. Doğal habitatı nasıl? Ve biz ona kendini evindeymiş gibi hissettirmek için neler yapabiliriz? Tüm derdimiz bu olmalı, gerisi çok kolay.

İnanın bana.

Bizim İstanbul’da ya da benzer iklim kuşaklarında, mini mini saksılarda alıp, büyük sevgiler beslediğimiz bu nazlı sukulentlerimiz, Akdeniz’de dağdan taştan adeta fışkırıyor ve dev boyutlara ulaşıyor, çiçek ardına çiçek veriyor. Peki neyi yanlış yapıyoruz? Neden sıla hasreti çekercesine sukulentlerimiz her geçen gün daha da mutsuz görünüp çoğunlukla çürüyüp gidiyor?

Sizce ne istiyor olabilir?

Yazının devamı

21 Ekim 2018

Asla Öldüremeyeceğiniz 10 Ev Bitkisi

Bitki öldürme konusunda uzmanlaşmış, hatta arkadaş ortamlarında mimlenmiş olanların dahi yaşatabileceği 10 bitkiyi sizin için yaşam ihtiyaçları ile birlikte şemalaştırdım.

Ama anlatmalara doyamadığımdan ve bitki öldürme uzmanlarının çok daha detaya ihtiyaç duyacağını düşündüğümden, sizin için bitki bakımının ip uçlarını detaylıca anlatacağım.

Bu içerik ile ilgileniyorsanız #BitkilerAlemindeBuHafta hashtagimi takip ederek, bitki bakımı, çoğaltması vb. konularda haftada bir yayınlayacağım yazılarımdan haberdar olabilirsiniz J

Yazının devamı

12 Ekim 2018

Yeni Başlayanlar İçin Urban Jungling

Bitkilerin dekorasyonun önemli bir elemanı olduğu bilinen bir gerçek, ama sürekli gözardı edilen bir durum var ki; o da bitkilerin “canlı” oldukları ve bizler gibi hatta bizlerden daha katı bazı “yaşam ihtiyaçları” olduğu. Tabi ki tüm bitkilerin yaşam ihtiyaçlarını bilmenize imkan yok, ancak en azından görüntüsünü beğenerek seçtiğiniz bir bitkinin yaşam ihtiyaçlarını öğrenip ona göre bir yer seçmek ve bakım uygulamak çok da zor değil. İyi haber ise, neredeyse her koşulda yaşayabilcek türler olması, daha iyi haber ise bunu inanılmaz derecede kolaylaştıracak bir tablo yapmış olmam J

 

Yazının devamı